jak prořezávat tento ovocný strom v zimě?

Fíkovník je odolný strom, který snese negativní teploty až do -15°C. Nejlépe je sázet od října do dubna. Přestože velmi dobře snáší chlad, potřebuje k rozvoji hodně slunce. Ve Francii preferujeme pro lepší výnos samosprašné fíkovníky. Ze strachu před chladným a prudkým větrem bude muset být v tomto zimním období chráněna pořádným mulčem. Fíkovník produkuje květy a ovoce několikrát ve stejném roce. Aby nedošlo k jeho vyčerpání, je nezbytné jej dobře udržovat a prořezávání je jedním z nejdůležitějších úkolů pro pohodu stromu. Zjistěte, jak správně tento ovocný strom v zimě prořezat.

Co byste měli vědět před prořezáváním fíkovníku?

Před prořezáváním fíkovníku se ujistěte, že jste řádně vybaveni. Pro práci této velikosti budete potřebovat prořezávací pilu, zahradnické nůžky a přípravek na hojení stromů. Cílem je odstranit nejstarší větve fíkovníku, aby byl umožněn lepší vývoj pro budoucí větve. A přesněji zimní prořezávání umožňuje lepší plodící od konce příštího jara. U mladých fíkovníků se řez doporučuje spíše v předjaří. Bude to nutné štípat mladé větvičkyto znamená ustřihnout konec poupat nehtem.

Aby byl fíkovník i nadále produktivní a zdravý, bude nutné provádět zmlazovací řez každých 20 až 30 let.

fíkovník fíky
Kredity: Angeleses / Pixabay

Jak prořezávat fíkovník v zimě?

Po létě přicházejí fíky podzimní fíky. Ideální okamžik provést prořezávání za účelem podpory dalšího produkce ovoce, to je po sklizni všech podzimních fíků. Budete proto muset odstranit nejstarší větve, které nesly fíky, co nejblíže k pařezu.

K provedení tohoto prořezávání použijte nůžky na menší větve a prořezávací pilu na větší větve. Také prořezávejte malformované nebo nemocné větvičkyale také ty, které vyrůstají příliš ven nebo příliš dovnitř z keře.

Starší stromy mají tendenci se u základny ztenčovat, takže nezapomeňte omladit a seříznout většinu větví na úroveň země, aby podporovat rozvoj nové stonky u paty fíkovníku.

Na každou velikost aplikujte produkt léčení stejně jako u základny kufru. Zabrání chorobám a instalaci škůdců.

Prameny: rustika, meillandrichardier

Související články:

Medovník: jak pěstovat včelu?

Kudrnatka broskvových listů: jak se vypořádat s touto ničivou nemocí?

Růže: jak a kdy stříhat podle jejich odrůdy?

Jak vypěstovat liči z jeho semene?