jak zasadit, pěstovat a sklízet tento keř

Kumquat je lahodné malé citrusové ovoce, které lze pěstovat v květináčích. Na rozdíl od pomerančů se ovoce konzumuje se slupkou. Tento miniaturní pomerančovník krásně ozdobí květináč na terase, balkónu nebo zahradě. Samozřejmě je možné ji pěstovat i v interiéru. Jeho růst je pomalý a výnos spíše nízký, ale je to keř, ze kterého se budete těšit dlouho. Jeho nádherné tmavě zelené, lesklé a obzvláště odolné listy ozdobí každý prostor! Její kultura vyžaduje trochu trpělivosti, ale její dosažení je velmi jednoduché. Podle tohoto podrobného průvodce se dozvíte, jak zasadit, pěstovat a sklízet kumquaty!

1) Kdy a kde zasadit strom kumquat?

Kumquat se vysazuje na jaře. Pokud jde o její plody, ty se sklízejí v zimě. Ve většině regionů ve Francii se pěstuje v květináčích. Pouze sektory známé jako „pomerančového stromu“ jsou schopny pojmout kumquat v zemi. Patří sem tedy především oblasti Středomoří. Kumquat navíc miluje slunce, protože ke svému rozkvětu potřebuje hodně světla. Substrát by měl tvořit směs zeminy z květináče, zahradní zeminy a písku. V květináčích musí být půda vždy dobře odvodněná. Na otevřeném prostranství budete potřebovat lehkou a chladnou půdu.

2) Jak zasadit kumquat?

Výsadba květináčů :

  • Vyberte si velký terakotový květináč s otvorem na dně, aby kořeny nenasákly vodou.
  • Umístěte hliněné oblázky nebo štěrk na dno na 4 cm.
  • Přidejte směs zeminy z květináče (+ zahradní zemina a písek, ale volitelně) a hnojivo.
  • Umístěte keř doprostřed a naplňte ho zeminou.
  • Umáčkněte prsty po celé rostlině.
  • Voda.

Výsadba do země (platí pouze pro oblast Středozemního moře) :

Půda na vaší zahradě by měla být lehká a dobře odvodněná. Přidejte trochu půdy pro výsadbu. Keř by měl být chráněn před větrem, ideálně za zdí. Aby však prosperovala, bude muset být na plném slunci. Upozorňujeme, že není odolný teplotám pod -8°C.

3) Údržba kumquatu

V období růstu by měla být zálivka pravidelná, ale ne přehnaná, aby nedošlo k utopení kořenů. Každé dva týdny můžete také přidat hnojivo pro ovocné stromy. Zalévejte, když je povrch mírně suchý. V zimě by měla být zálivka snížena a velmi slabá. Zalévejte pouze tehdy, když je půda dokonale suchá. V zimě je možné na nohu přidat dřevěný popel, což podpoří lepší plodnost. Kumquat je možné vynášet od května, když se oteplí. Kumquat se během jara přesazuje každé 2 až 3 roky do květináče o trochu větším průměru. Řez není nutností, ale rostlinu můžete vrátit do rovnováhy jarním řezem po sklizni nebo přesazení.

4) Sklizeň kumquatu

Zralý kumquat poznáte podle jeho pestrobarevného vzhledu. Je však vhodné nechat ho ještě pár měsíců na větvi, protože čím déle tam zůstane, tím je chuť sladší. Bude tedy nutné je sbírat, když dozrávají, protože mladé plody jsou příliš hořké na to, aby se daly takto konzumovat. Sklizeň probíhá od listopadu do května. To je důvod, proč musí být rostlina dobře chráněna, aby měla prospěch z plodů. Ve skutečnosti je keř ztrácí, když je příliš chladno.

kumquat
Kredity: dimitrisvetsikas1969 / Pixabay

Zdroj

Související články:

Jahoda: jak ji zasadit, pěstovat a sklízet

Citrus: zasejte pomerančová jádra, citronová jádra a další kyselé ovoce

Citronovník: jak zasadit tento kyselý ovocný strom?

Calamondin: vše, co potřebujete vědět o pokojovém pomerančovníku

Mandloň čínská: poradenství, výsadba a údržba