jak pěstovat, pěstovat a pečovat o lásku v kleci

Physalis (neboli cage love) je velmi nenáročná rostlina na pěstování. Nabízí lahodné jedlé plody, které nesou stejné jméno a potěší vás na konci léta. Jeho plody, které vypadají jako malé třešně, jsou obzvláště estetické a jsou uzavřeny v kleci svými jasně červenými a nafouklými pergamenovými kalichy. Tato klec končí vysycháním a ukazuje pouze zaměřovací kříž žeber. I když má mnoho názvů (třešeň ozimá, angrešt kapský, třešeň peruánská, třešeň ozimá, lucerna čínská, třešeň mletá, tomatillo), physalis je proto rozpoznatelný mezi tisíci! Zjistěte, jak pěstovat, pěstovat a pečovat o lásku v kleci.

1) Kde a kdy zasadit physalis?

Physalis se vysazuje buď na podzim, nebo na jaře, podle přání. Samozřejmě je rozumné volit jaro v chladných oblastech a podzim pro teplejší oblasti.

Physalis je rostlina, která má ráda vápenaté půdy s trochou kamenů. Také oceňuje slunce a svítivost, ale bojí se přímých slunečních paprsků. Velmi jí sluší polostín, ale zásadní je teplo.

Od března je možné sít pod krytem do kbelíků. Poté je bude nutné v květnu přesadit.

rostlina angreštu kapského
Kredity: papaya45 / Pixabay

2) Jak zasadit physalis?

  • Vyberte si dobře rozdělený pozemek.
  • Vykopejte ve všech směrech díru větší než hrudka asi o 3 cm.
  • Každou rostlinu rozmístěte alespoň 1 m ve všech směrech, protože je to rostlina, která potřebuje k růstu hodně prostoru.
  • Umístěte kořenový bal doprostřed jamky.
  • Vyplňte díru zahradní zeminou.
  • Přidejte mulč z vyzrálého kompostu.
  • Lehce udusejte zeminu kolem základny.
  • Zalévejte vydatně. Pokud je půda suchá, vykopejte kolem základny jámu.

K setí: kbelíky udržujte při teplotě kolem 18 až 20 °C. O 6 až 8 týdnů později po posledních mrazících přesaďte přímo do zahrady.

3) Údržba a sběr physalis

rostlina angreštu kapského
Kredity: RitaE / Pixabay

Jakmile je physalis na svém místě, opravdu nevyžaduje péči. V případě období velkých veder nebo sucha bude stačit zalít. Brzy na jaře mu můžete dopřát stejné hnojivo jako rajčatům.

Sklizeň obvykle probíhá v srpnu, někdy v červenci a u těch pozdějších trvá až do října. Physalis se vyskytuje v několika barvách, i když nejběžnější je červeno-oranžová. Ale poznáte, že ovoce je zralé, když slupka zfialoví, pak zhnědne a nakonec praskne. Pak víme, že je čas sklízet plody!

Zdroj

Související články:

Jak pěstovat a pečovat o vnitřní korálové bobule?

Top 15 nejlepších exotických druhů ovoce a zeleniny!

Začátečník zahradník: 10 tipů pro vytvoření zeleninové zahrádky na balkoně

techniky a tipy pro snadné setí trávníku!

jak pěstovat bergamot?