jak pěstovat bergamot?

Bergamot je nejvíce známý pro své aroma v čajích a bylinných čajích. Tento malý strom (citrusová bergamie) s velmi voňavými bílými květy proto vytváří jedlé plody. Pěstuje se v zemi ve středomořském klimatu, ale také v květináčích pro nejchladnější oblasti. Jeho odolnost je omezena na -5°C. Jeho růst je velmi pomalý a bude trvat několik let, než uvidí své první plody. Bergamot si to zkrátka zaslouží! Jejich 5ti okvětní květy však rozkvetou každý rok, aby vás okouzlily svou vůní. Zjistěte, jak pěstovat bergamot.

1) Kde a kdy zasadit bergamot?

Vzhledem k tomu, že bergamot není příliš odolný, je nejlepší jej zasadit na jaře (v závislosti na regionu mezi březnem a červnem). Výsev je možný i pod přístřeškem při 24°C, ale mají malou šanci na úspěch. Místo toho se obraťte na řízky.

Bergamotku ideálně zasadíte do nevápnité, humózní, spíše písčité a dobře propustné půdy. Mělo by být chráněné před větrem, ale dobře vystavené slunci.

2) Jak zasadit bergamot?

Fáze výsadby je velmi důležitá, protože rozhoduje o růstu a správném vývoji stromu, ale i jeho plodů. Tento krok také určuje životnost stromu. Takže buďte opatrní a opatrní.

Výsadba do země:

Výsadba do země je vyhrazena pro nejteplejší oblasti.

  • Na slunném místě chráněném před větrem vytvořte výsadbovou jámu 1 m hlubokou a 1 m širokou.
  • Navlhčete kořenový bal bergamotového stromu.
  • Pokud je to možné, přidejte vřesovou půdu. To bude výhoda.
  • Umístěte rostlinu doprostřed jamky a doplňte zbytkem zeminy. Kolem chodidla vytvořte misku.
  • Zalévejte vydatně.

Výsadba květináčů:

Výsadba květináčů je nezbytná ve všech oblastech, kde mrzne. Hrnec bude nutné vrátit od října do května ve skleníku nebo na nevytápěné verandě. Při nákupu je však nutné přenést.

  • Do velkého hrnce dejte na dno hliněné oblázky.
  • Přidejte směs zeminy složenou z ¼ vřesové půdy a ¾ speciální citrusové půdy.
  • Umístěte rostlinu doprostřed a naplňte ji půdou.
  • Zalévejte vydatně.
bergamot bergamot
Kredity: 41330 / Pixabay

3) Jak udržovat bergamot?

V květináčích zalévejte, jakmile půda vyschne, ale bez přebytku s rizikem hniloby rostliny. Zálivka by měla být pravidelná, ale bez stojaté vody. Venku, voda v horkém počasí. V období růstu je možné přidávat organické hnojivo. Kromě toho pozor na mšice a moniliózu, která způsobuje hnilobu plodů.

Prořezávání stromu se opravdu neprovádí, ale pro lepší růst a dobrou úrodu je možné použít několik dalších gest. Odstraňte mrtvé dřevo spolu s unaveným ovocem. Vnitřek větrejte a po sklizni zredukujte výhony na polovinu řezem nad listem.

Zdroj

Související články:

Citrus: zasejte pomerančová jádra, citronová jádra a další kyselé ovoce

Calamondin: vše, co potřebujete vědět o pokojovém pomerančovníku

Tomel: jak zasadit tomel a jak ho udržovat?

jak pěstovat, pěstovat a pečovat o lásku v kleci

10 trpasličích odrůd pro pěstování na vašem balkóně