10 trpasličích odrůd pro pěstování na vašem balkóně

Když nemáte sad, žádnou velkou zahradu nebo vůbec žádný venkovní kout, může být pěstování ovocného stromu komplikované. Pokud však máte terasu nebo balkon, dobrá zpráva: můžete si nasbírat vlastní ovoce, když se obrátíte na zakrslé ovocné stromy. Zakrslé ovocné stromy se skutečně velmi dobře přizpůsobují hrnkové kultuře. Pořád je ale potřeba vědět, na které se obrátit, protože někteří to nepodpoří. Určitě si vyberte zakrslou odrůdu nebo si pořiďte zakrslou podnož. Zde je několik nápadů, jak adoptovat zakrslý ovocný strom!

1) Zakrslá třešeň

Miniaturní třešeň vám nabídne nádherné kvetení díky svým bílým květům a lahodným sladkým a šťavnatým plodům. Navíc dokáže od prvního roku produkovat… dost na to, aby svedl i ty nejnetrpělivější!

třešeň třešeň
Kredity: Hans / Pixabay

2) citronovník

Pěstování tohoto citrusového ovoce je poměrně snadné, i když je náročné. Jen ho musíte mít na podzim a celou zimu v teple. Budete muset být trpěliví, abyste viděli první citrony. Ale pak se citrony obecně sklízejí od října nebo po celý rok v závislosti na odrůdě! To je případ 4-sezónních citronů, limetek nebo citronů Meyer.

citronovník citronový
Kredity: dimitrisvetsikas1969 / Pixabay

3) Jabloň

Speciálně pro tento způsob pěstování byly vytvořeny odrůdy kompaktních jabloní. Je to ovocný strom, který se velmi dobře přizpůsobí květináčům.

jabloň
Kredity: Kapa65 / Pixabay

4) Fíkovník

Výhodou fíkovníku je, že se spokojí s velmi malým množstvím zeminy.

fíkovník fíky
Kredity: Simon / Pixabay

5) Hrušeň

I když si vyberete miniaturní verzi hrušně, uvědomte si, že má tendenci zabírat docela dost místa.

hrušeň
Kredity: hansbenn / Pixabay

6) Pomerančovník (a jiné citrusové plody)

Klementinka, mandarinka, citron… v kategorii citrusů je výběr široký. Kromě toho existuje nekonečná paleta pomerančovníků. Naším oblíbeným zůstává pomerančovník calamondin. Snadno se pěstuje, je to kříženec kumquatu a mandarinky.

rostlina pomeranč citronová semena
Kredity: kazina / iStock

7) Švestka

Švestka potřebuje hodně světla.

Slivoň
Kredity: Color / Pixabay

8) Peach it

Na jaře kvete broskvoň nádherně a v létě potěší gurmány svými lahodnými broskvemi, jejichž chuť je tak sladká v ústech. Bílé broskve, žluté broskve, nektarinky nebo dokonce nektarinky, máte z čeho vybírat!

broskve
Kredity: flockin / Pixabay

9) Kumquat

Kumquat je lahodné malé citrusové ovoce, které lze pěstovat v květináčích. Na rozdíl od pomerančů se ovoce konzumuje se slupkou. Tento miniaturní pomerančovník krásně ozdobí květináč na terase, balkónu nebo zahradě.

kumquat
Kredity: dimitrisvetsikas1969 / Pixabay

10) Meruňkový strom

Brzy na jaře nabízí meruňka mnoho růžovobílých květů a v létě pěkně velké plody.

meruňka
Kredity: RitaE / Pixabay

Zdroj

Související články:

Avokádo: pěstování avokádového stromu pomocí jeho jámy

Jak pěstovat a pečovat o vnitřní korálové bobule?

Jedlé divoké rostliny: 10 odrůd ke sklizni ve volné přírodě

jak pěstovat bergamot?

Kapary: tipy na výsadbu, pěstování a péči