Kapary: tipy na výsadbu, pěstování a péči

Kapary používané při vaření pocházejí z kapary, malého trnitého keře. Ve skutečnosti jsou to poupata, která se nevylíhnou. Pokud se však květy nechají dokvést až do konce, keř kapary se promění v nádhernou okrasnou rostlinu s krásnými, voňavými bílými květy. Zjistěte, jak ji zasadit, pěstovat a starat se o ni.

Kde a kdy zasadit kapary?

Keř kapary je polotvrdá rostlina. Odolává chladu do -7°C, ale při 0°C ztrácí listy. Ať už pro setí do země nebo výsadbu, operovat budete na jaře.

Semena se vysévají do písčité směsi, buď teplé v únoru, nebo venku po posledních mrazících. Je možné vysévat i teplý na podzim, ale klíčení bude trvat déle (3 až 4 měsíce). Ve skutečnosti vám doporučujeme, abyste se místo toho rozhodli pro řízky, bude to jednodušší.

Kapary vyžaduje chudou, kamenitou, suchou, lehkou a dobře propustnou půdu. Měl by být umístěn na plném slunci, ale chráněný před větry, ideálně u jižní stěny.

keř kapary
Kredity: Henri Pidoux / Wikipedia

Jak zasadit keř kapary?

Kapary se vysazují do země pouze na jihu Francie v oblasti Středozemního moře. Jinde dejte přednost kultuře ve vysokém květináči, který v zimě ukryjete před chladem, nebo skleníku.

Kořenový systém kapary je poměrně křehký. Před výsadbou proto musíte pozemek dobře zpracovat. Vykopejte jámu asi 50 cm hlubokou, umístěte rostlinu tak, aby nedošlo k poškození kořenového balu, a vyplňte ji zbytkem zeminy. Zalévejte vydatně.

Jak udržovat rostlinu kapary?

U kapary v květináči ji přesadíte pouze v případě, že to bude nezbytné (například kořeny vycházející z květináče). Ve skutečnosti, jak bylo řečeno výše, jeho kořenový systém je obzvláště křehký. Květináč by měl být vždy hlubší než široký, budete muset dávat velký pozor, abyste neporušili kořenový bal.

Zálivka je důležitá především první rok, pak už kapřík opravdu nevyžaduje údržbu na vodní hladině. Silně se bojí vlhkosti, zejména na podzim a v zimě.

Rostlina kapary je zvláště křehká během prvního roku. Jakmile dozraje, je to velmi robustní rostlina, která se může dožít až 80 let v závislosti na odrůdě. Jeho růst je však velmi pomalý. K dosažení dospělosti potřebuje několik let. Mladé stonky můžete zaštípnout začátkem března, aby se rozvětvily.

Sklizeň kapary

Chcete-li kapary sklízet, stačí sklidit poupata, než se otevřou. Vysušte je na slunci a poté skladujte v octě. Můžete je také marinovat v soli, kde dojde k laktofermentaci.

Zdroj

Související články:

Kaviárový citron: výsadba, pěstování, péče a sklizeň

Physalis: jak pěstovat, pěstovat a pečovat o lásku v kleci

Wisteria: výsadba, péče a prořezávání této voňavé popínavé rostliny

10 trpasličích odrůd pro pěstování na vašem balkóně

vypěstovat avokádový strom z jeho jámy