sázení, pěstování, ošetřování a sklizeň

Citronový kaviár je vysoce ceněný největšími kuchaři k dochucení jemných pokrmů. Vnitřek citronového kaviáru je vyroben z malých perliček, které uzavírají šťávu a praskají v ústech. Plody, podlouhlé, vypadají jako nálev, mohou být zelené nebo černé přes žlutou, červenou nebo hnědou. Velmi voňavé, hodí se velmi dobře k rybám, ústřicím a dalším mořským plodům, jeho chuť v ústech kolísá mezi citronem a grapefruitem. Toto citrusové ovoce je velmi drahé, takže naučit se jej pěstovat může být velmi zajímavé. Zjistěte, jak se starat o malý keřík citronu kaviáru!

1. Kde a kdy zasadit kaviárový citron?

Kaviárový citron je nejlepší sázet na jaře, ale v teplejších oblastech je vhodným obdobím i podzim. Kaviárový citron se vysazuje do země pouze v teplých oblastech kolem Středozemního moře, v takzvaných „pomerančových“ zónách. Pro ostatní regiony zasadíte do vany nebo květináče s kvalitním substrátem.

Kaviárový citron, stejně jako všechny citrusové plody, roste pouze v teplém a slunečném prostředí. Není vůbec rustikální. Oceňuje nevápnité, lehké, dobře odvodněné a bohaté půdy. Pro lepší vývoj zvolte “speciální citrusové” hnojivo a poskytujte ho po celou dobu jeho růstu.

2. Jak zasadit kaviárový citron?

Výsadba do země :

 • Vykopejte jámu dvojnásobnou na výšku a šířku kořenového balu.
 • Na dně jamky položte drenážní lože (štěrk nebo hliněné oblázky).
 • Přidejte dobře shnilý kompost.
 • Zkontrolujte, zda je kořenový bal mírně vlhký. V opačném případě namočte pahýl na několik sekund do kbelíku s vodou.
 • Do středu díry zasaďte kaviárový citron. Místo roubování musí odpovídat úrovni terénu.
 • Vyplňte díru zahradní zeminou.
 • Zalévejte vydatně.

Výsadba v květináčích nebo nádobách :

 • Vyberte velmi velký květináč pokud možno v zemi o průměru a hloubce asi 80 cm.
 • Položte drenážní lože (štěrkové nebo hliněné kuličky) o tloušťce 5 až 10 cm.
 • Připravte směs zahradní zeminy (2/3) a zeminy pro výsadbu (1/3) přidáním speciálního hnojiva na citrusy. Naplňte nádobu do poloviny.
 • Umístěte citroník do středu a dokončete plnění kolem kořenového balu. Půdu dobře zpevněte.
 • Zalévejte vydatně.
 • Když je zima nebo mrzne, umístěte keř do skleníku nebo zimní zahrady.
 • Přesazování rostlin se provádí pouze tehdy, když se cítí stísněné.
Kaviárový citron Citrus australasica
Kredity: Zaareo / Wikipedia

3. Péče a sklizeň citronového kaviáru

Citronový kaviár nesnáší teploty klesající pod 7°C. V zimě umístěte přezimovací závoj, pokud je v zemi. V květináčích by teplota neměla klesnout pod 10°C. Zalévání se provádí pouze tehdy, když je půda zcela suchá a neměli byste se dotýkat jejích listů. Zalévání by se proto mělo provádět střídmě.

Na jaře přidejte speciální citrusové hnojivo, které pomůže růstu. Chcete-li sklízet, sbírejte citrony, jakmile se snadno oddělí od větve. Kaviárový citron vypadá trochu jako limetka, ale jeho tvar je protáhlejší a pod kůrou je uvnitř citronová dužina v podobě malých průsvitných kuliček. Jeho chuť je lehce kyselá s lehkou vůní grapefruitu. Stejně jako mnoho ovocných stromů může být jeho plodnost dlouhá, budete muset být trpěliví. Kvete mezi březnem a dubnem.

Největší kuchaři lámou citronové kaviáry, které vaří s mušlemi, lososem, s jednoduchými zelenými saláty a jeho jedinečnou chuť kombinují s dalšími citrusovými plody, jako jsou pomeranče, mandarinka nebo kumquat.

Související články:

Olivovník v květináči: jak zasadit a udržovat olivovník v květináči?

Citrus: zasejte pomerančová jádra, citronová jádra a další kyselé ovoce

Kumquat: jak zasadit, pěstovat a sklízet tento keř

vypěstovat avokádový strom z jeho jámy

3 tipy, jak zabránit ptákům, aby jedli vaše třešně!