výsadba, péče a sklizeň mišpulí

Mišpule (Mespilus japonský) je ovocný strom, na jehož plody se poněkud zapomnělo. Jeho široké a podlouhlé listy na podzim získávají krásné bronzové barvy s růžovým nádechem. Mišpule obecná by se neměla zaměňovat s mišpulí japonskou. Mišpule obecná může dosáhnout výšky až 6 metrů. Mezi květnem a červnem se občas objeví pěkné bílé nebo růžové květy, které krásně ozdobí vaši zahradu. Zde je vše, co je třeba vědět o výsadbě, péči a sklizni mišpule.

Kdy a jak mišpule zasadit?

Jako u většiny ovocných stromů je ideální doba pro výsadbu mišpule podzim (mezi říjnem a březnem). To skutečně podporuje zakořenění před zimou, ale také lepší zotavení na jaře. Samozřejmě je možné vysadit na jaře předměty zakoupené v kontejnerech za předpokladu, že dodržíte opatření na úrovni zalévání od začátku.

Mišpule musí být umístěna na slunce nebo na hranici v polostínu, protože bez slunečního svitu mišpule pravděpodobně neprodukuje. Přestože se ovocný strom přizpůsobí většině půd, tato by měla být stále dobrá vyčerpaný a nejlépe humózní a ne příliš těžké. Můžete také vyrobit směs sadební zeminy a zahradní zeminy, mišpule na tom bude jen lépe. Bude to nutné voda pravidelně během prvního roku.

mišpule
Kredity: siala / pIxabay

Jak udržovat mišpuli?

Mišpule opravdu není náročná na pěstování a nevyžaduje zvláštní péči. Nicméně, nezapomeňte prořezávat čas od času odstranit mrtvé dřevo a nevzhledné nebo zamotané větve. Půjde tedy pouze o udržovací řez, který se provádí v zimě mimo období mrazů. Nicméně dobrá prořezávání každých 5 až 8 let je lepší než běžná velikost.

Sklizeň mišpule

Mišpule se sklízejí po okolí listopad, ideálně po mrazících, kdy plody začínají přezrávat. Mišpule se jedí čerstvý. Pozor, ptáci toto ovoce milují, proto s jejich sklizní neotálejte. Mišpule můžete také použít k výrobě koláčů, clafoutis, želé, likéru nebo dokonce mišpulového vína.

Potenciální nemoci

Mišpuli mohou ublížit padlí, mšice, housenky.

Související články:

3 tipy, jak zabránit ptákům, aby jedli vaše třešně!

Mirabellier: jak mít na zahradě krásné mirabelky

Broskev a nektarinka: vše, co potřebujete vědět o těchto ovocných stromech

jak mít na zahradě krásné mirabelky

Věděl jsi ? Jíst fík je také jíst vosu!