Věděl jsi ? Jíst fík je také jíst vosu!

Mnoho lidí fík konzumuje pravidelně, ale málokdo ví, že fík je vlastně obrácená květina. Fík ve skutečnosti není sám o sobě ovocem. Květiny, které vosy fíkovníku (Blastophaga psenes) budou oplodnit se nacházejí v kapse zvané sykon. Po oplodnění se z květů vyvinou plody, které při konzumaci fíků mohou mít vzhled malých pecek. Objevte tajemství fíků.

Co potřebujete vědět o obr

Fík je tedy květina, která kvete uvnitř hruškovité kapsy. Fíkovníky proto nemají květy na rozdíl od jabloní nebo jiných ovocných stromů. Je to tedy květina uvnitř této malé kapsičky, kterou jíme. Květ fíkovníku produkuje jeden plod obsahující jediné semeno zvané nažka. Fík se skládá z mnoha nažek a když fík jíme, jíme vlastně několik plodů. Květiny však kvetou uvnitř, což vyžaduje speciální proces opylení. To je místo, kde vosa fíková přichází, aby provedla tento konkrétní úkol.

fíkovník fíky
Kredity: Simon / Pixabay

Vosa fíková

Existují dva druhy fíků: samčí a samičí. Vosa fíková klade vajíčka do samce fíkovníku. Ale nebojte se: jíme fíky samičích fíkovníků, a tedy ne vajíčka. Zvláštní tvar fíku usnadňuje příjem vosy, ale při pronikání do ovoce si vosa láme křídla a tykadla. Takže se nemůže dostat ven. Utéct bude moci pouze vosí mládě. Vylíhlí samci nemají křídla, protože jejich jediným účelem je pářit se se samicemi (jejich sestrami) a následně vykopat tunel, aby mohli fík s pylem opustit. Nakonec umírají v ovoci.

Když však vosa nedopatřením vnikne do samice fíkovníku, pak se zasekne a v plodu zahyne. Je nezbytný pro přísun pylu do květu který dá ovoce, které jíme. Samozřejmě, že když sníme fík, nesníme zbytek mrtvé vosy. V podstatě, fík ji díky enzymům rozpouští a přeměňuje na bílkovinu. Ale platí, že když jíte fík, sníte i fíkovou vosu. Navíc někteří vegani z tohoto důvodu odmítají jíst fíky.

Související články:

Broskev a nektarinka: vše, co potřebujete vědět o těchto ovocných stromech

3 tipy, jak zabránit ptákům, aby jedli vaše třešně!

Kaviárový citron: výsadba, pěstování, péče a sklizeň

výsadba, péče a sklizeň mišpulí

sázení, pěstování, tipy na péči a sklizeň