vyrůst z jámy broskvoň

Co by mohlo být více uspokojující, než vidět samostatně vysazený ovocný strom vyrůstat z jámy? Je to nejen ekologické, ale také ekonomické! Pokud však chcete vypěstovat broskvoň z broskvoňové pecky, je třeba dodržet několik kroků, aby to fungovalo… Zde jsou kroky!

1. Vyberte si odrůdu broskvoně, kterou chcete zasadit

Vězte jednu věc: to, že zasejete jádro konkrétní odrůdy broskví, neznamená, že strom, který získáte, bude věrný originálu. To platí konkrétněji pro nedávné odrůdy broskvoní, které ještě nemají stabilní genetické dědictví.

Z tohoto důvodu, preferují staré odrůdy, jako je viniční broskev nebo královna sadů, abyste si byli jisti výsledkem, kterého dosáhnete. Pokud však máte rádi překvapení, klidně vysévejte novější odrůdy!

2. Vyčistěte jádro

Jakmile je broskev (nejlépe zralá) vybrána, odstraňte pecku a důkladně ji očistěte tvrdým kartáčem a čistou vodou. Důvod ? Zabraňte růstu plísní kvůli přítomnosti zbytků buničiny kolem jádra.

Poté nechte jádro asi deset dní vyschnout.

3. Vložte jej do země

Jakmile jádro uschne, je čas jej položit do země. Chcete-li to provést, získejte a terakotový květináč o průměru alespoň 10 centimetrů a nasypte 3 cm štěrku nebo hliněných oblázků. Tento krok je nezbytný, protože zaručí odvodnění a zabrání tak stagnaci vody na dně květináče.

Poté přidejte a směs složená ze 2/3 písku a 1/3 vlhké zeminy přes 4 cm. Umístěte pecku od broskví a zasypte zeminou.

broskve
Kredity: Alexlukin / iStock

Všimněte si, že chcete-li dát šanci na svou stranu, můžete provést stejnou operaci s větším hrncem a několika peckami z broskví! Na druhou stranu, pokud se některému podaří vyklíčit, neměli byste zapomenout odstranit všechny ostatní.

4. Uchovávejte v chladu

Pro vidět, jak se objeví broskvoň z pecky broskve se doporučuje výsadba na konci léta, v srpnu nebo září. Doba klíčení kamene je skutečně 6 až 9 měsíců. To znamená, že vysazené jádro na jaře vyklíčí.

Po celou zimu je tedy nutné sklenici skladujte venku (nebo vložte do chladničky), ujistěte se, že země zůstává vždy vlhká. V podstatě, semena potřebují ke klíčení chlad.

Na jaře ji budete muset vynést ven a umístit na slunné a teplé místo, chráněné před větrem. Opět buďte opatrní, abyste vždy nezapomněli udržovat půdu vlhkou!

5. Přesaďte broskvoň na její konečné místo

Jakmile kámen vyklíčí a broskvoň dosáhne výšky 30 cm, musí najít své konečné místo na zahradě. Obecně se tato operace provádí na podzim.

Abych to transplantoval, pohněte ji hroudou aby si udržel kořeny a zasadil ho do země. Dále nezapomeňte odříznout listy a větve rostoucí na dně kmene. Cíl? Podporujte růst stromů.

Obvykle, do 3 až 5 letbudete moci sklízet své první plody a ochutnat dobré broskve!

Související články:

Citrus: zasejte pomerančová jádra, citronová jádra a další kyselé ovoce

Zakrslé ovocné stromy: 10 trpasličích odrůd pro pěstování na vašem balkóně

Avokádo: pěstování avokádového stromu pomocí jeho jámy

sázení, pěstování, tipy na péči a sklizeň

Jabloň: výsadba, prořezávání, údržba a sklizeň