Pupalka: setí, výsadba, pěstování a údržba

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) je rostlina, která může být jednoletá nebo dvouletá. Tato rostlina, známá také jako oslí tráva nebo pupalka dvouletá, je velmi odolná, protože snese negativní teploty až do -30 °C. Vyžaduje malou údržbu a v letních měsících vás potěší majestátním kvetením. Zde jsou všechny naše tipy na údržbu pupalky, abyste měli šanci obdivovat její nádherné žluté květy.

Kde a kdy zasít pupalku?

Ideální doba pro výsev pupalky je na konci léta pod rám, aby bylo možné naplánovat přesazení na jaro následujícího roku. Je však možné vysévat pupalku přímo na místo na zahradě v průběhu měsíce října. Budete obdivovat kvetení jasně žluté od měsíce května jejích květů, které se v noci zavírají.

L’Oenothera biennis musí být vystaveny plnému slunci. Bude preferovat písčitou a hlinitou půdu, ale velmi dobře se mu bude dařit v jakémkoli jiném typu půdy, dokonce i v té nejkamenitější. Bude se však bát nadměrné vlhkosti, která může způsobit hnilobu kořenů.

Ta se brání vysoké teplo, sucho a chlad (-30°C)ale dává přednost nízké nadmořské výšce (pod 600 m).

Přestože bude kvést spíše v širokých oblastech, je možné pupalku pěstovat v květináčích nebo sadbovačích.

pupalka dvouletá
Kredity: Madeleine_Steinbach / iStock

Jak zasít pupalku?

K výsevu pupalky je nutné semena dobře od sebe odsadit. Této technice se říká „setí v čistém stavu“. Ideální by bylo vytvořit čáry vzdálené 30 cm od sebe. Poté bude stačit zesvětlit přibližně každých 20 cm.

a přesazování se koná na jaře. Co se týče doby vzcházení, ta se liší podle období setí. Podzimní sazenice se objeví na jaře asi o 6 měsíců později, zatímco jarním sazenicím v teplejší půdě trvá vzejití jen několik dní.

Jak o pupalku pečovat?

Velmi rustikální a nenáročný, pupalka opravdu nevyžaduje péči. Dokonce je schopen se sám přesít. Chcete-li stimulovat nové květy, můžete odstranit odkvetlé květy Jak se věci vyvíjejí.

Jen se ujistěte, že zem je správná vyčerpaný aby se zabránilo stálé vlhkosti, která rostlinu zabije. Na konci podzimu je také možné seříznout stonky, aby byla rostlina připravena na zimní odpočinek.

Sklizeň

Je možné sbírat semena pupalku na výrobu oleje. Je bohatý na esenciální mastné kyseliny a používá se především v kosmetice pro své vlastnosti proti stárnutí. Také sbíráme květy a listy smíchat je s saláty léta.

Nakonec, jeho kořeny chutnají sladce, takže se také sklízejí. Vaří se jako kozí brada nebo pastinák.

Myosotis: setí, výsadba, pěstování a údržba

Mýdlový strom: výsadba, pěstování a údržba