Co je to odolná rostlina?

Teploty klesají, zima nastupuje a příroda jako by zatajila dech v mlhavém chladu. Rostlin je méně než v létě, ale nechybí úplně. Když se počasí blíží k záporným teplotám, mrazuvzdorné rostliny odhalí svou robustnost. Můžeme je pak vidět v divoké krajině, ale i na zahradě. V zimě prostě musíte vědět, které rostliny pěstovat: jsou to odolné rostliny a my vás zveme, abyste některé z nich objevili.

Co je to odolná rostlina?

Je důležité znát odolnost rostliny. Díky tomu budete vědět, kdy ji zasadit, pěstovat nebo sklízet. Jak vidíme, ne všechny druhy jsou rovnocenné a některé preferují teplo, jiné vlhko, suché počasí, chlad, stín atd.

Odolná rostlina je rostlina, která odolává chladu. Čím více je jeho odolnost záporná, tím více odolává nejextrémnějším povětrnostním podmínkám zimy. Například mrazuvzdornost zimního jasmínu je -15°C, to znamená -15°C nejnižší teplota, kterou rostlina vydrží, pod ní už nepřežije. To stále ponechává dobrý manévrovací prostor před dosažením těchto teplot. Můžeme tedy říci, že odolnost zimního jasmínu je silná.

jasmínová zima
Kredity: Tappancs / Pixabay

Stále však existuje malá nuance, kterou je třeba vzít v úvahu. Odolnost -15°C neodpovídá venkovní teplotě jako takové, ale spíše teplota, kterou rostlina pociťuje. Pokud je země vlhká, bude chladněji, zvláště pokud fouká vítr. Venkovní teplota -5°C přidaná k těmto faktorům tedy způsobuje pocit -15°C. To je důvod, proč je expozice rostlin důležitá. Pokud své rostliny umístíte chráněné před větrem, do květináče a ke zdi, budou generovat více teplo.

Pokud jsou všechny faktory dobré (lehká, dobře odvodněná, nevlhká půda, sluneční záření a ochrana před větrem), můžete odolnost přizpůsobit venkovní teplotě. To vyžaduje zná dobře svou zahradu a jeho prostředí!

odolné rostliny

Zde je malý nevyčerpávající seznam odolných rostlin:

Trvalky:

  • Columbine (-20 °C)
  • Rudbeckia (-15°C)
  • Karpatský zvonek (-20°C)

Horolezci:

  • Zimní jasmín (-15°C)
  • Popínavá hortenzie (-20°C)
  • Glycin (-15 °C)

Keře:

6 neuvěřitelných a zářivých rostlin, které se objevují v zimě!

Mák: setí, pěstování a péče