Amaranthus: výsadba, péče a sklizeň

Amarant, z rodu Amaranthus a patřící do čeledi Amaranthaceae, je velkolepá okrasná rostlina, jejíž estetika nenechává kámen na kameni. Před tolika krásami málem zapomeneme, že rostlina je částečně jedlá! Skutečně je možné sklízet její semena, která jsou bohatá na bílkoviny a minerály, ale také bez lepku. Sklízí se a konzumují i ​​její listy. Zjistěte, jak pěstovat a sklízet Amaranthus.

Kde a kdy zasadit amarant?

Amarant je ideální rostlina pro začínající zahradníky, protože se velmi snadno pěstuje. Ideální doba pro výsadbu je jaro. Amaranthus není příliš vybíravý, pokud jde o povahu půdy, ale stále dává přednost volné půdě bohaté na organickou hmotu, což podpoří její růst.

Pro jeho dobrý vývoj je navíc nezbytné, abyste si prostor dobře vybrali slunný.

Jak zasadit Amaranthus?

Před výsadbou amarantu zvažte na podzim zpracovat půdu. Chcete-li to provést, přidejte do zahradní půdy kompost, dobře shnilý hnůj nebo organickou zeminu. Poté pomocí rýčové vidle nebo grélinette zpracujte půdu do hloubky 20 cm.

Semena je nejlepší zasadit na chráněné a teplé místo do měsíčních květináčů. dubna. Vytvořte směs zeminy a písku a umístěte semínka na povrch, aniž byste je potopili. Na konci května budete moci přistoupit na přesazování až pominou mrazy a zem je teplejší.

amarant amarant
Kredity: rustamank / iStock

Jak se o amarant starat?

Nejdůležitějším krokem je výsadba. Jakmile je amarant dobře usazený, nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Pokud je však léto obzvláště suché a sucho je zásadní, bude nutné půdu hlídat a pravidelně ji zalévat, aby nedošlo k jejímu úplnému vyschnutí. Zvažte také umístění tutoři pokud je rostlina vystavena větru, aby se zabránilo lámání větví.

Pokud jde o choroby, amarant k nim není náchylný, ale může se stát obětí útoků pakomárů, slimáků nebo slimáků.

Sklizeň, skladování a vaření amarantu

The semena Amaranthus se sklízejí v podzim. Co se týče listů, ty se berou podle potřeby během léta. Sklizeň se udržuje v suchu a při pokojové teplotě.

Listy je možné jíst v salátu, ale bez přehánění, protože obsahují kyselinu šťavelovou. Pokud jde o semínka, stačí je opražit nebo rozdrtit na prášek, který použijete jako náhradu mouky.

4 kvetoucí keře pro provonění zimy

10 rostlin k vytvoření nízkých živých plotů