Himálajský modrý mák: výsadba, pěstování a péče

Himálajský modrý mák (Meconopsis betonicifolia) je nádherná květina, jejíž barva nezůstane bez povšimnutí. Jeho temně modrá barva hypnotizuje kolemjdoucí a její velké květy, jejichž průměr může dosahovat až 10 cm, mohou jen přitahovat pozornost. Zjistěte, jak pěstovat himálajský modrý mák.

Kde a kdy pěstovat himálajský modrý mák?

Himalájský modrý mák je poměrně mrazuvzdorný, snese negativní teploty až do -15°C. Je to však rostlina, která vyžaduje velkou údržbu a jejíž kultivace je poměrně náročná.

Ideální doba pro výsadbu modrého máku je v jaro. Na straně expozice zvolte polostín. Půda by měla být kyprá, vlhká, ale ne vápenatá. Důležité je také respektovat složení substrátu, který musí být bohatý na organickou hmotu s rizikem, že nevykvete. Kromě toho zasahují pouze 2 roky po výsadbě semen. The výsadba květináčů je proto výhodnější. Tyto rostliny najdete v zahradních centrech.

Himalájský modrý mák Meconopsis betonicifolia
Kredity: Bob Douglas / iStock

Jak zasadit Meconopsis betonicifolia?

  • Udělejte si do půdy jamky bez vápence a bohaté na organickou hmotu.
  • Neváhejte přidat kyselou úpravu, pokud nejsou splněny podmínky. Mějte však na paměti, že pokud tomu půda nevyhovuje, nemusíte vidět výsledky.
  • Pokud potřebujete obohatit půdu, zvažte vykopání jámy, která je dvakrát větší než hloubka a průměr kbelíku. Dodatek by se měl týkat dna a stran základny zařízení.
  • Nezapomeňte umístit každou rostlinu 50 cm od sebe.
  • Zalévejte vydatně.

I po výsadbě může kvetení nastat o dva roky později. Trvá to trpělivost s přírodou!

Rozhovor

Pro udržení růstu modrého máku a získání pěkného květu se doporučuje provést několik úkonů údržby. Je také vhodné nerušit období dormance modrý mák.

Vybledlé květy odřízněte dříve, než se objeví semena. Bez něj nedosáhnete ročních květů, protože tvorba semen rostlinu vyčerpává, což nakonec zemřít. Znovu si připomeňme, že k novému kvetení dojde až o dva roky později.

Je také nutné udržovat mírně vlhká půda po celý rokale hlavně v létě.

Himalájský modrý mák je náročný na pěstování, ale nepodléhá zahradním chorobám ani škůdcům.

10 rostlin, které odolá silnému větru

Proč stříhat růže v březnu?