Rakytník: výsadba, pěstování, péče a sklizeň

Rakytník (nezaměňovat s jahodníkem) je trnitý keř, který může měřit až 5 m na výšku. Díky mnoha barevným a jedlým plodům, které lze sklízet během zimy, tento velmi odolný keř vnese do zahrady barvu během této sezóny. Tato rostlina se snadno pěstuje a velmi dobře se přizpůsobuje našemu exteriéru. Zde jsou všechny naše tipy na pěstování rakytníku.

Kde, kdy a jak zasadit rakytník?

Rakytník není vybíravý na složení půdy, do které je vysazen. Stačí, aby to tak bylo světlo studna odvodnění. Důležitá je však expozice. Je třeba vybrat místo, kde bude slunce po celý rok. Docela dobře odolává suchému počasí, lze ji vysadit na jaře nebo na podzim.

Pro výsadbu rakytníku nemůže být nic jednoduššího. Připravte a široká a hluboká jáma. Pokud je předmět v květináči, vyjměte jej a potom kořeny trochu zesvětlete, aby se uvolnily z půdy. Přidejte kůl do díry s keřem a poté půdu dobře udusejte jejím vyplněním. Ke kůlu přivažte svůj keř nejlépe uzlem velikosti 8.

rakytník
Kredity: elena_hramowa / iStock

údržba rakytníku

Výhodou tohoto keře je, že nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Stačí jednoduše prořezávat během prvních let a za pochodu odstraňujte odumřelé větve.

Není náchylný k chorobám a nezdá se, že by přitahoval žádné škůdce.

plod rakytníku

Žlutooranžově zbarvené bobule se sklízejí od pozdního podzimu celou zimu. Před sklizní se určitě chraňte, protože trny značně komplikují výběr.

Je možné třást keřem aby ovoce padalo na plachta nebo hadříkem na podlaze. Ovoce očistíme vodou. Dají se jíst samotné, ale je možné je jíst i v jiných formách, jako je šťáva, sirup nebo džem. Dokonale dodají vašim jogurtům sladký nádech.

Cottongrass: jak pěstovat bavlníkovou třtinu?

4 kvetoucí trsové keře pro růst v zahradě