setí, pěstování, ošetřování a sklizeň

Z brutnáku lékařského známe především olej, který se používá především v kosmetice na vlasy, pokožku nebo nehty. Tato letnička s bílými hvězdnatými květy (u této odrůdy) a rustikálním vzhledem se však kromě ozdoby našich zahrad a přilákání opylujícího hmyzu uplatní i v kuchyni. Zde jsou všechny naše tipy pro pěstování brutnák s bílými květy.

Setí: v zemi

Období setí: Březen, duben, květen, červen

Sklizeň: Duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad

Vystavení : Slunce / Částečný stín

Potřeba vody: Střední

Kam zasít brutnák?

Výsev brutnáku se provádí do země, přesněji ve školce a do mírně zalévané zeminy. Po zimních mrazech je vhodnější umístit ji do kypré a lehké půdy poměrně dobře osluněné.

Jak ji pěstovat?

Jakmile rostliny vylezou ze země a budou mít asi 5 listů, přesaďte je. Pro optimální vývoj je rozmístěte asi třicet centimetrů.

brutnák s bílými květy
Kredity: Fluffymuppet / flickr.com

Jak pečuji o své rostliny?

Brutnák je odolná rostlina, která vyžaduje minimální údržbu. Nevyžaduje žádné prořezávání a sám se znovu semene. Pravidelnou zálivku však lze v horkém počasí zintenzivnit. K jejímu rozvoji může pomoci i mulč.

Sklizeň brutnáku lékařského

Z této rostliny lze sklidit téměř vše! Samozřejmostí jsou květiny, které se dají jíst samotné v salátech nebo studených nápojích, ale také vařené v koblihách. Listy lze také sbírat na ozdobu salátů v mládí. Pokud jsou starší, pak se dají vařit (jako špenát).

Anekdota

Pokud nás zde zajímá kulinářské využití, nezapomínejte na to, že brutnák je také léčebná rostlina bohatá na vitamín C. Naši předkové se nemýlili: římští vojáci jej používali ve formě vína k dodání odvahy a má dlouho byly připisovány afrodiziakální ctnosti.

9 velkých květin k růstu na zahradě!

Mečík: výsadba, pěstování a péče