Komunikují rostliny mezi sebou?

Komunikují rostliny mezi sebou? To je dobrá otázka ! Vědci se touto otázkou zabývali, aby poodhalili závoj na tajemství, které vládne světu rostlin. Takže už žádné napětí: ano, rostliny spolu komunikují. Dokonce by byli vnímaví ke svému okolí. Zde je to, co víme o komunikaci rostlin.

Tichý jazyk v rostlinách

Komunikace mezi rostlinami není taková, jakou si představujeme mezi lidmi. Je to komunikace, která prochází tichými signály. Jedním ze signálů je elektrický a velmi pomalý. Elektrický tok se pohybuje v orgánech rostliny a pokud se dvě rostliny navzájem dotknou (například na úrovni kořenů), mohou komunikovat na základě svých pocitů. Další je a komunikace pomocí těkavých chemických zpráv. Jsou to zprávy, které prolétají vzduchem, trochu jako poštovní holub. Tato technika umožňuje dvěma rostlinám komunikovat, i když jsou od sebe několik metrů. V obou případech se tomu říká pomalá komunikace, protože trvá několik hodin.

rostliny komunikují komunikační akát
Kredity: czekma13 / iStock

Komunikace v případě nebezpečí

Rostliny si mohou v případě nebezpečí předávat zprávu. To je případ akácie v Jižní Africe, která může upozornit jeho kongenery. Pokud jsou totiž listy napadeny, produkují tanin, toxický produkt pro zvířata, ale také ve vzduchu etylen. Zatímco si antilopa brouzdala po listech, akát varoval své druhy uvolněním ethylenu, jak se šířil vzduchem. Poté, co si ostatní akácie uvědomily, že je blízko hrozba, začaly nabíjet své listy taninem, aby se chránily. Tento jev byl také pozorován mezi javory nebo topoly ve Francii.

komunikace mezi rodiči

Další podpůrná komunikace pozorovaná u rostlin je komunikace rodičů. Některé stromy, jako je borovice, tuto schopnost skutečně majípřizpůsobit svůj růst rostlinám rostoucím kolem nich.

Například u borovice rodiče rozpoznávají mladé borovice rostoucí u jejich základny. Strom se pak může rozhodnout produkovat méně kořenů, aby měl prostor, který potřebuje k růstu, ale také aby poskytoval základní živiny prostřednictvím kořenů a mykorhiz. Mladé rostliny v podrostu mají ztížený přístup ke světlu. A tak je fotosyntéza, která tyto živiny produkuje, vzácnější. Naopak v případě cizího druhu jestrom se může rozhodnout soutěžit se sousedem dále rozvíjet své kořeny.

rostliny a zvířata

Hranice mezi komunikací a manipulací je v pořádku. Co víme, je, že rostliny komunikují se zvířaty a hmyzem. Rajčata, kukuřice, zelí nebo i tabák produkují látky, které uvolňují do vzduchu přilákat přirozené predátory vlastních škůdců.

Jazyk s opylovači je také jazykem, protože prochází vizuálním (barevné květy, velké velikosti atd.), ale také čichovým (vonné květiny). Rostliny pak produkují ovoce a zeleninu, které přitahují zvířata, která mohou šířit budoucí semena!

Něco navíc: víme také, že rostliny reagují na dotek, stejně jako citlivka (Mimosa pudica), která na sebemenší dotek reaguje uzavřením svých listů.

Mečík: výsadba, pěstování a péče

Bodlák modrý: výsadba, pěstování a péče