4 luštěniny, které zlepšují kvalitu půdy

Ne všechny zahrady a půdy jsou si rovné. Kvalita půdy se skutečně liší od jednoho pole k druhému. Vysvětluje to několik faktorů, ale většinou jsou to přirozené vlastnosti regionu nebo intenzivní pěstování, které může půdu vyčerpat. Některé rostliny mají tu výhodu, že zlepšují kvalitu půdy, což platí zejména u luštěnin! Pomáhají připravit půdu před budoucím setím nebo výsadbou. Můžete je nechat na místě, aby doprovázely vaše plodiny. Zde jsou 4 luštěniny, které zlepšují kvalitu půdy.

1) Bílá lupina

Bílá lupina (Lupinus albus) je nádherná jednoletá rostlina, která zkrášluje zeleninovou zahradu. Jsou pro ni vhodné všechny druhy půd, kromě vápence. Kromě zlepšení vaší půdy odhalí lupina během jara své nádherné shluky bílých květů.

lupina bílá Lupinus albus
Kredity: lenakorzh / iStock

2) Vojtěška

Vojtěška (Medicago sativa) je včelí rostlina. Nejen, že zlepšuje půdu tím, že je volnější, ale také přitahuje včely a další opylující hmyz nezbytný pro biologickou rozmanitost. Jeho nafialovělé květy dokonale ladí s loukou nebo záhony.

Alfalfa Medicago sativa
Kredity: Shimbhuistock / iStock

3) Vejtík

Je známo, že vikev půdu zesvětluje a činí ji úrodnější. Toto zelené hnojení má podobu lehce fialových klasů. Je to popínavá rostlina, která se projevuje od června do září.

vikev obecná
Kredity: garnouille11 / iStock

4) Jetel luční

jetel luční (Trifolium pratense) je také včelí rostlina. Jeho růžové bambulky vnášejí do zahrady lehkost. Existuje také karmínový jetel (Trifolium incarnatum), který se používá jako zelené hnojení k oživení rostliny oslabené příliš intenzivními plodinami. Pokud jde o bílý jetel (Trifolium repens), zabraňuje výskytu plevele a zároveň je výborným půdním pokryvem. Je také medonosný a své místo si najde skvěle v blízkosti ovocných stromů.

rostlina jetele lučního
Kredity: iStock / KariHoglund

Jaké květiny můžete zasadit v srpnu?

10 velkokvětých rostlin pro vaši zahradu