Růže: pěstitelské techniky pro začátečníky

Růže mají schopnost udělat každou zahradu krásnou. Růže fascinuje stejně svým tvarem, barvami a symbolikou jako svou vůní. Díky své pověsti je však rostlina obtížně pěstovatelná. A přesto, dodržováním těchto tipů si každý začínající zahradník může vypěstovat své vlastní růže. Následujte vůdce.

Výběr odrůd

Ne všechny odrůdy růží jsou stejné. Pokud jste začátečník, obraťte se na botanické a staré růže. Je známo, že jsou robustnější a odolnější. Botanické odrůdy totiž silně připomínají divoké růže a na podzim nabízejí i chutné jedlé plody. To je zejména případ růže gallica.

Ze starých růží máme na mysli růži damašskou, růži centifolia nebo růži galskou. Ve skutečnosti se jedná o hybridní formy botanických růží, což jim dodává tuto robustnost. Tyto růže vypadají jako volné keře, které se velmi snadno pěstují. Existují také popínavé růže, které přinesou do zahrady výšku.

růže
Kredity: kroketa / iStock

Výsadba, důležitý krok

Před výsadbou je příprava. Tyto kroky jsou velmi důležité pro přežití vašich růží a pro podporu dobrého zotavení. Nejprve vybírejte pokud možno kvalitní, holokořenné růže.

Připravte rostliny odříznutím kořenů a dřeva na 30 cm. Zpracujte půdu odstraněním plevele a kamenů, které mohou bránit rozvoji kořenů.

Udělejte hlubokou díru o šířce 40 cm, aby měly kořeny dostatek místa. Vyrobte si pralinku, kterou si potřete kořeny, z 1/3 zeminy, 1/3 dobře rozloženého kompostu a 1/3 dešťové vody. Každá rostlina by měla být od sebe vzdálena alespoň 80 cm a měla by být umístěna na slunném místě.

Údržba růží

Pro získání krásných květin je důležité preventivní ošetření. Musí být organické, aby nepoškozovaly přírodu. Tato ošetření omezují šíření patologií a posilují rostliny.

Růže jsou náchylné k houbovým chorobám, jako je padlí, rez nebo marsonia. Vlhkost je tedy jejich nepřítelem.

Své růže můžete postříkat kopřivou, přesličkou nebo kostivalem.

10 velkokvětých rostlin pro vaši zahradu

10 podzimních květin, které přinesou barvu do zahrady